• Základní informace
  • Program
  • Publikace
  • Účastníci
  • Sponzoři
  • Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně ve spolupráci s Mezinárodní společností pro elektrochemii (ISE) si Vás dovolují pozvat na

    22. mezinárodní konferenci
    Moderní baterie, akumulátory a palivové články [ABAF 22]

    22. - 25. srpna 2021
    Vysoké učení technické v Brně
    Technická 12, Brno
    Česká republika

    COVID-19

    Když začala na jaře 2020 pandemie COVID-19, byla Česká republika jednou z prvních zemí, které zavedly povinné nošení roušek, uzavřely hranice pro lidi z nejvíce nakažených zemí a zavedly plošná omezení. Díky včasným opatřením bylo obyvatelstvo první vlnou COVID-19 prakticky nedotčeno a mohlo si užívat léta 2020 s minimálními omezeními. Na začátku září 2020 jsme tak mohli uspořádat 21. ABAF konferenci s osobní účastí a podařilo se to bez jediného případu nákazy.

    Na podzim 2020 se stala Česká republika obětí svého vlastního jarního úspěchu. Když začaly v průběhu září rychle přibývat nové případy nákazy COVID-19, čeští politici váhali se zavedením restrikcí. Kombinace nedostatečné imunity populace (v důsledku velmi mírné první vlny) a nedostatečných restrikcí vedla k tomu, že se Česká republika dostala na první příčky na světě v počtu nakažených virem COVID-19. Zatímco v průběhu první vlny jsme měli méně než 400 nových infekcí denně (v zemi s 10 miliony obyvatel), koncem září dosáhl počet nových infekcí 3000 denně a koncem října 15000 denně. Druhá vlna dosáhla vrcholu v listopadu (15726), třetí vlna v lednu 2021 (17771) a čtvrtá vlna v březnu 2021 (16781). Dne 1. března 2021 byly v zemi uzavřeny poslední otevřené školy, většina obchodů a zakázán pohyb mezi okresy.

    Situace se pak začala zlepšovat. Očkování proti COVID-19 běželo už od 15. ledna (pro osoby ve věku 80+) a postupně se otevíralo mladším věkovým skupinám. Podle odhadů se během podzimu a zimy 2020 v České republice virem COVID-19 nakazilo více než 20% populace. Jejich imunita v kombinaci s očkováním a omezeními pohybu vedla k dramatickému poklesu nových infekcí, které během května 2021 dosáhly nízkých hodnot z loňského léta. Počet nových infekcí klesl z 2500 denně na začátku května na méně než 500 na konci měsíce.

    V průběhu května byla hlavní omezení pohybu zrušena a hospodářství se postupně otevíralo, aniž by to mělo negativní dopad na počet nových infekcí. Očkování je od začátku června otevřeno pro všechny věkové skupiny a bude pokračovat i v následujících měsících. Ohledně vývoje pandemie v průběhu léta jsme tak opatrně optimističtí. Delta varianta se sice od začátku července šíří Evropou, ale zatím nevedla ke zvýšení počtu infekcí v České republice a tak jsou od 1. srpna proticovidová opatření dále uvolňována.

    Na základě výše popsaného vývoje, prognóz a pokynů příslušných zdravotnických orgánů jsme se tak rozhodli uspořádat letošní konferenci jako obvykle, s osobní účastí a autorskými přednáškami, v původně plánovaném termínu 22.-25. srpna 2021, za přísných hygienických opatření.



    Platná opatření, související s pandemií COVID-19 v České republice



    Vstup do České republiky ze zahraničí

    K 31. červenci mají občané zemí EU+ a cizinci s trvalým nebo dlouhodobým pobytem v zemích EU+ povolen vstup do České republiky z jakéhokoli důvodu. Země EU jsou rozděleny do několika skupin podle rizika infekce COVID-19: "zelené" (nízké riziko), "oranžové" (střední riziko), "červené" (vysoké riziko), "tmavě červené" (velmi vysoké riziko) a "černé" (extrémní riziko). V závislosti na místě pobytu v posledních 14 dnech před vstupem do České republiky musí lidé splňovat několik podmínek.

    Všichni lidé cestující do České republiky musí vyplnit Příjezdový formulář, který se nachází online na adrese https://plf.uzis.cz/, a který může být použit k jejich kontaktování v případě projevené nákazy u jiného cestujícího ve stejném letadle / autobusu / vlaku. Po vyplnění systém zašle potvrzovací e-mail o vyplnění tohoto formuláře na e-mail cestujícího a ten musí být připraven toto potvrzení ukázat při cestě do České republiky.

    Lidé, kteří strávili posledních 14 dní pouze v "zelených" nebo "oranžových" zemích, musí splňovat jednu z následujících podmínek:

    Lidé, kteří v posledních 14 dnech strávili alespoň 12 hodin v "červených" nebo "tmavě červených" zemích, musí splňovat jednu z následujících podmínek:

    Cizincům, kteří v posledních 14 dnech strávili alespoň 12 hodin v "černých" zemích, bude umožněn vstup do České republiky jen ve zvláštních případech a za dalších speciálních podmínek.



    V opatřeních, platných od 16. srpna, není žádná země EU+ považována za "černou". Andora, Belgie, Dánsko, Estonsko, Francie, Irsko, Island, Kanárské ostrovy, Litva, Malta, Nizozemí, Portugalsko, Řecko, San Marino a Švédsko jsou považovány za "červené" a Kypr, Monako a Španělsko za "tmavě červené". Bulharsko, Finsko, Itálie, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Madeira, Norsko, Rakousko, Slovinsko a Švýcarsko jsou považovány za "oranžové" a zbývající země EU+ jsou považovány za "zelené": Chorvatsko, Maďarsko, Německo, Lotyšsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko.

    Bohužel, co se týká lidí ze zemí mimo EU+, vstup do České republiky mají v současnosti povolen pouze lidé ze skupiny zemí s nízkým výskytem COVID-19: Albánie, Austrálie, Bosna, Brunei, Černá Hora, Hongkong, Izrael, Japonsko, Jižní Korea, Jordánsko, Kanada, Katar, Kosovo, Libanon, Macao, Nový Zéland, Saudská Arábie, Severní Makedonie, Srbsko, Singapur, Tchaj-wan, USA a Vatikán.

    Tato skupina zemí mimo EU, ze kterých je povolen vstup do České republiky, je pravidelně přezkoumávána a rozšiřována na základě situace COVID-19 a doporučení zdravotnických úřadů EU.